پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  گزارش, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١١:٤٨   1394/09/18 شماره خبر:  ١٠٥٩٧
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
در نشست پژوهشی "بررسی روند بیمه فعالان قرآنی" عنوان شد؛
برای قرآنیان جایگاهی ویژه تعریف شود/ فعالان قرآنی عضو محوری حوزه فرهنگ باشند
صندوقی که برای افتتاح آن اعتبار 10 میلیاردی در نظر گرفته شده، صندوق حمایت از هنرمندان (مداحان، فعالان قرآنی و سایر هنرمندان) است که بازهم قرآنیان را در حاشیه درنظر گرفتند در حالی که فعالان قرآنی، باید محور حوزه‌های فرهنگی باشند.

برای قرآنیان جایگاهی ویژه تعریف شود/ فعالان قرآنی عضو محوری حوزه فرهنگ باشند

به گزارش پایگاه خبری اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور «اتقان نیوز»‌ نشست تخصی "بررسی روند بیمه فعالان قرآنی" روز گذشته با حضور لاله افتخاری، رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی و حسن محمدی، مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در محل اتحادیه برگزار شد.

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در این نشست با اشاره به تاریخچه تأسیس و راه اندازی بیمه فعالان قرآنی، گفت: از سال 1389 با پیگیری‌های مسئولین و کارشناسان دغدغه مند در خصوص حمایت از فعلان قرانی به هر نحو، بیمه فعالان قرآنی تحت عنوان صندوق اعتباری هنر راه اندازی و پیگیری شد، در سال 90 نیز اجرای بیمه فعالان قرآنی به اتحادیه تشکل‌های قرآنی سپرده شد و از سال 90 تا 92 حدود 7 هزار نفر برای بیمه فعالان قرآنی معرفی شدند و یک روند معمول و جاری شکل گرفت ولی بعد از آن متاسفانه رویکردهای دیگری به بحث بیمه فعالان قرآنی اضافه شد.

وی ادامه داد:‌ از سال 92 روند بیمه فعالان قرآنی کند و در سال 93 کاملاً متوقف شد و این حمایت سلب شد، طی دو سال گذشته به بهانه پالایش افراد، هیچ پرونده جدیدی به بیمه فعالان قرآنی اضافه نشده است، امروز پنج هزار نفر در صف بیمه هستند و شرایط آن‌ها احراز شده اما برای بیمه آن‌ها در عمل هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

محمدی در ادامه وضعیت بیمه فعالان قرآنی را بسیار وخیم توصیف کرد و گفت: اواخر سال 93 مبلغی در حدود 10 میلیارد تومان جهت افتتاح صندوق حمایت از فعالان قرآنی اختصاص داده شد،‌ صندوقی مجزا ویژه فعالان قرآنی،‌ بودجه ای کا ما انتظار داشتیم صرفاً متعلق به متعلق به فعالان قرآنی باشد، اما در کمال ناباوری با عنوانی جز قرآنیان مواجه شدیم.

وی تصریح کرد: صندوقی که برای افتتاح آن اعتبار 10 میلیاردی در نظر گرفته شده، صندوق حمایت از هنرمندان (مداحان، فعالان قرآنی و سایر هنرمندان) است که بازهم قرآنیان را در حاشیه درنظر گرفتند در حالی که فعالان قرآنی، باید محور حوزه‌های فرهنگی باشند.

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور با انتقاد از تأخیر در پرداخت بودجه فعالیت‌های قرآنی، به ویژه بودجه تخصیصی به صندوق حمایت از فعالان قرآنی،‌ خاطر نشان کرد: هنوز یک ریال هم از 10 میلیارد تعیین شده برای بحث بیمه فعالان قرآنی تخصیص داده نشده است، هفته گذشته هم اعلام شده که از این 10 میلیارد، تنها سه میلیارد قابل پرداخت است، یک و نیم میلیارد برای شش ماه اول و یک و نیم میلیارد هم برای شش ماه دوم، ولی عملاً از همین سه میلیارد هم خبری نیست.

در ادامه این نشست تخصصی، لاله افتخاری، رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری‌های مجلس شورای اسلامی در خصوص بیمه فعالان قرآنی گفت: در بحث بیمه فعالان قرآنی، فراکسیون قرآن و عترت مجلس همواره پیگیر بوده؛ هرچند در این راه مخالفت‌هایی هم وجود داشته است، در زمان آقای احمدی‌نژاد و وزارت آقای حسینی در وزارت ارشاد رویکرد خوبی وجود داشت، اما دولت جدید این موضوع را پالایش کرد،‌ در واقع ادعای دولت مبنی بر این است که باید خود قرآنی‌ها بیمه شوند، نه اساتید و مستخدمین مؤسسات.

وی افزود: متاسفانه مدتی است که بحث بیمه فعالان قرآنی بلاتکلیف است و تاکید ما این بود که صندوق ویژه قرآنی افتتاح شود. بنده سال قبل بسیاری از برنامه‌های خودم را لغو کردم تا به موضوع بیمه رسیدگی کنم و نتیجه ای حاصل بشود که در نهایت به بودجه 10 میلیاردی هم رسیدیم. هرچند که هنوز از آن خبری نشده است.

رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما نمی‌دانیم که بودجه‌ای به دست هنرمندان رسیده است یا نه، اما می‌دانیم که سال قبل مبلغی بالای 70 میلیارد تومان برای فعالان روزنامه‌ای و رسانه‌ای در نظر گرفته شد.

وی خاطر نشان کرد:‌ ما انتظار داشتیم که یا مبلغی را از این میزان بودجه به ما بدهند یا مستقیماً 10 میلیارد تومان به فعالان قرآنی بدهند که در راستای بیمه آن‌ها هزینه شود.

افتخاری تاکید کرد: وقتی مقام معظم رهبری بحث نفوذ را مطرح می‌کنند، مهم‌ترین نفوذ، نفوذ فرهنگی است و راه مقابله با آن هم ترویج قرآن است. رهبری می‌فرمایند که بازوهای فرهنگی خود مردم هستند. امسال فعالیت‌های قرآنی در مراسم پیاده‌روی اربعین دیده شد، اما کافی نیست. همان‌گونه که در ابتدا گفتم طرح کهف و رقیم را داشتیم که شرکت‌کنندگان به حفظ سوره فجر می‌پرداختند و این موضوع بسیار ارزشمند است. امسال 27 میلیون زائر در مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی شرکت کردند و خوشبختانه اتفاقی هم رخ نداد اما در مِنا 10 درصد از همین مقدار بود که آن همه کشته به جای گذاشت.

 وی ادامه داد:‌ کار باید به دست مردم سپرده شود، دولت وقتی سیاست‌گذار فرهنگی می‌شود باید حمایت هم کند. متاسفانه بیشتر فعالان قرآنی انگیزه خود را از دست داده‌اند. ما دو خواسته کلی داریم؛ یکی اینکه احکامی که گفته می‌شود دائم شود و خواسته دوم این است که ما را با سایر گروه‌ها جمع‌بندی نکنند. همکاران ما هم کم‌کاری کرده‌اند. شورای توسعه فعالان قرآنی باید محکم کار کنند و کارها را جدی بگیرند. ما در سال‌های گذشته جلساتی را با سازمان تأمین اجتماعی برای بیمه فعالان قرآنی داشته‌ایم که آن‌ها منتظر یک دستور قانونی هستند یعنی اگر یک گره قانونی برطرف شود کارها انجام می‌شود.

رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس در پایان یادآور شد: ما تلاش می‌کنیم که از ظرفیت‌های شورای توسعه استفاده کنیم. دولت هم در لایحه خودش باید طرح تحصیل رایگان فعالان قرآنی را بیاورد. یکی دیگر از راهکارهایی که در راستای ترویج مسائل قرآنی می‌توانیم داشته باشیم بحث فرهنگ وقف قرآنی در جامعه است که باید این موضوع را ترویج بدهیم. دولت برای فعالیت‌های قرآنی هم عزم دارد، هم ندارد. ما امیدواریم که امسال در مسائل بودجه به فعالان قرآنی هم توجه شود،‌ ما باید بدانیم که هر چقدر در راه قرآن هزینه کنیم سرمایه با سود به ما برگردانده می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه نیز در پایان این نشست تصریح کرد:‌ همه فعالان قرآنی چه کسانی که در حوزه ستادی فعالیت می‌کنند، چه مربیان، قراء و حفاظ، مروج فرهنگ دینی و ناب اسلامی هستند و به واقع بدون چشم داشت مادی و انتفاع مالی جهادگرانه در این عرصه فعالیت می‌کنند و حداقل و ابتدایی‌ترین حمایتی که دولت و دستگاه‌های حاکمیتی باید در از این حوزه داشته باشند، رفع مسئله تأمین اجتماعی این افراد است تا جامعه قرآنی این‌ها بدون دغدغه به فعالیت‌های تبرعی و تبرکی خودشان بپردازند.

 

وی افزود: اگر مسئولین خود را در جایگاه فعالان قرآنی در نظر بگیرند و تصور کنند که آن‌ها هم از فقط این بیمه بهره مند خواهند شد، تمام تلاش خود را برای تأسیس و راه اندازی مجدد این صندوق خواهند داشت و موانع را به سرعت رفع خواهند کرد، در واقع تقاضای ما از مسئولین همین است که تلاش و نیروی خود راٰ برای این موضوع صرف کنند.

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: