پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١٥:٣٨   1394/08/19 شماره خبر:  ١٠٢٧١
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
چالش‌های پیش روی مؤسسات مردم نهاد قرآنی با حضور مسئولین دو اتحادیه بررسی شد؛
بیمه فعالان قرآنی به عنوان ابتدایی‌ترین حمایت دولت از مؤسسات سامان‌دهی شود/ مشکل اصلی موسسات، مشکل زیرساختی است
نشست بررسی مشکلات و مسائل مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد که با حضور حسن محمدی، مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور و محمدجعفر خرمدل، مسئول کمیته بازرسی اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور، عصر روز گذشته، 12 آبان‌ماه در اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور برگزار شد.

بیمه فعالان قرآنی به عنوان ابتدایی‌ترین حمایت دولت از مؤسسات سامان‌دهی شود/ مشکل اصلی موسسات، مشکل  زیرساختی است

به گزارش پایگاه خبری اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور «اتقان نیوز» به نقل از ایکنا، نشست بررسی مشکلات و مسائل مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد که با حضور حسن محمدی، مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور و محمدجعفر  خرمدل، مسئول کمیته بازرسی اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور، عصر روز گذشته، 12 آبان‌ماه در اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور برگزار شد.

  محمدجعفر خرم‌دل، مسئول کمیته بازرسی اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور، در این نشست گفت: در تمام سال‌هایی که اتحادیه مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد تشکیل شد، از نزدیک مشکلات مؤسسات قرآنی اعم از مؤسساتی که در تهران و شهرستان هستند را شاهد بوده‌ام.

 خرم‌دل اظهار کرد: در تمام دنیا رسم بر این است که اگر یک ایدئولوژی در کشوری وجود دارد، دولت موظف می‌شود که در راستای آن، به‌منظور آموزش آن ایدئولوژی، هزینه صرف شود و مردم آن ایدئولوژی را یاد بگیرند تا به انحراف نروند، در جمهوری اسلامی ایران اصل هر کاری قرآن است و اگر دولت‌ها به همین اندازه که در مسائل اجتماعی، اقتصادی و ... هزینه صرف می‌کنند برای ائیدولوژیک و قرآن هزینه کنند، خیلی بالاتر از جایگاهی پیش می‌رویم که در حال حاضر هستیم.

 وی با اشاره به توجه به قرآن در کشورهای مختلف، اظهار کرد: در کشورهای مختلفی مثل سودان، مردم با قرآن عجین هستند و قرآن در درجه اول قرار دارد و خود مردم به سمت قرآن کشیده می‌شوند که این از اهمیت برخوردار است، اما در حال حاضر، ایران در این وضعیت قرار ندارد و همانطور که مقام معظم رهبری بارها و بارها برآموزش قرآن تأکید کرده‌اند، اگر آموزش قرآن به مردم درست صورت گرفته بود، هیچ یک از مشکلاتی که امروز با آن مواجه هستیم، گریبانگیرمان نمی‌شد.

 مسئول کمیته بازرسی اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اجرای «اقتصاد مقاومتی» در کشور، افزود: مقام معظم رهبری بارها در فرمایشات خود، اقتصاد مقاومتی را مطرح کرده‌اند که باید در این راستا، به مردم آموزش داده شود؛ اما پایگاه آموزش اقتصادی کجاست؟ قرآن است که تمام دروس، روش و مسائل دیگر را در خود جای داده است، اما متأسفانه هماهنگی بین نهادها و ارگان‌ها و سیستم‌هایی که این وظیفه را پذیرفته‌اند، بسیار کم و دور از انتظار است و اگر این انتظار اعمال شود، صددرصد مشکلات جامعه حل خواهد شد.

 خرم‌دل در ادامه افزود: در اثر عدم آگاهی کارهایمان به درستی انجام نشده است و باید به‌دنبال چراهایی باشیم که کارها در روال خود قرار گیرد باید در اینجا اشاره کرد که دولت‌ها هماهنگی‌های لازم را در این راستا انجام ندادند، مردم اقدام به مردمی عمل کردن قرآن شدند و مؤسسات مردمی ـ قرآنی تأسیس شد و مردم با هزینه خود اقدام کردند و قرآن را با علاقه و و به صورت خودجوش به یکدیگر آموزش دادند و تمام روش‌هایشان مردمی بود و این مؤسسات به جلو حرکت کردند.

 وی افزود: کار بسیار خوبی بود که مردم خودشان وارد عرصه شده و احساس نیاز کرده و خود هزینه کردند، به‌طوری که ظرف چند سال از سال 73 تاکنون، تعداد مؤسسات به بیش از 30 برابر افزایش پیدا کرده است و این تلاش مردم را در این حوزه می‌رساند. البته باید گفت که زمانی مردم وارد این عرصه شدند با مشکلات آن آشنا نبودند و مردم که آموزش‌های مدیریتی لازم را ندیده بودند و با سیستم‌های مدیریتی کشور آشنایی نداشتند، گرفتار مشکلات بیمه، مالیات و ... شدند که این مشکلات باعث تعطیلی مؤسسات شده و بعضاً گرایش عملیاتی آن‌ها پایین آمد.

 مسئول کمیته بازرسی اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور ادامه داد: مؤسسات به یک‌سری مشکلات پیچیده گرفتار شدند، مؤسسات در ابتدا برای کارکردن آمده بوند که بعدها دچار مشکل شدند و تعداد بسیار زیادی از مؤسسات که به‌خاطر نبودن مکان، یا هزینه سنگین اجاره دادن تعطیل شدند.

«معافیت مؤسسات از پرداخت مالیات»

خرم‌دل در ادامه افزود: بر اساس تصویب قانون بند «ل» 94/4/31 در مجلس، مؤسسات قرآنی که زیرنظر سازمان تبلیغات اسلامی هستند و عنوان مؤسسه فرهنگی ندارند، مشمول معافیت نمی‌شدند که در حال حاضر مشمول این قانون می‌شوند.

وی به یکی از مشکلات اساسی اشاره کرد و گفت: مشکل اصلی ما، ساختاری است و تا ساختارها درست نشود، نمی‌شود کاری از پیش برد، حوزه قرآن پایه‌های اصلی نظام است و حوزه استراتژیک نظام قرآنی است که ایدئولوژی نظام دست مؤسسات مردم نهاد است. مؤسسات ابزاری برای نهادها هستند که باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

مسئول کمیته بازرسی اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور با اشاره به اینکه کارها به دست مردم واگذار شود، افزود: دولت سال‌ها در موضوعات مختلفی کارهایی را انجام داده است و امام (ره) بارها فرمودند: که کارها را به مردم واگذار کنید و دولت تنها در جایی موفق است که به‌عنوان ناظر عمل کرده و کارها را به دست مردم سپرده است، از جمله این کارها می‌توان به برپایی نمایشگاه‌هایی اشاره کرد که مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد به‌عنوان خودش‌جوش برای ارائه فعالیت‌های خود برپا کرده‌اند.

خرمدل به راه‌اندازی بانک اطلاعات جامع قرآنی اشاره کرد و افزود: این بانک اطلاعات به زودی راه‌اندازی خواهد شد و آمایش سرزمینی در حال حاضر در کل کشور در حال انجام است که در هفته آینده رونمایی خواهد شد. وی از مسئولان درخواست کرد که به فکر بیمه مؤسسات قرانی باشند و این مشکلات را به زودی حل و فصل کنند.

«بررسی مشکلات کلان و عملیاتی مؤسسات قرآنی»

حسن محمدی، مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در ادامه افزود: در ابتدای امر، قبل از ورود به حوزه مشکلات، مقدمه‌ای باید درباره اهمیت حوزه مؤسسات مردمی نکاتی را مطرح کرد. ما به هر حال معتقد هستیم استراتژیست اصلی این نظام در تمام حوزه‌ها، مخصوصاً در حوزه فرهنگی است. بنابر فرمایش مقام معظم رهبری «اقتدار اصلی نظام اقتدار فرهنگی است» و در جایی دیگر فرمودند: فرهنگ مثل هوایی است که تنفس می‌کنیم و فرهنگ در تمام حوزه‌ها دارای اهمیت است و ایشان توجه ویژه به فرهنگ دارند. در حوزه فرهنگ، ایشان تعابیر ویژه‌ای در مورد قرآن دارند و ایشان ستون خیمه‌گاه فرهنگی ما را قطعاً موضوع قرآن می‌دانند و جمله معروفی از ایشان شعار اتحادیه است که: «کاری که قرآنیان امروز در کشومان می‌کنند به نظر من یک کار راهبری و مهم است». باید مطرح کرد که منظور از  راهبرد، دایره نفوذ به تمام حوزه‌ها است. قطعاً مؤسسات مردم‌نهاد به‌عنوان بازوی استراتژیک برای اجرای سیاست‌های فرهنگی نظام ما هستند که این مؤسسات یک کار راهبردی را انجام می‌دهند و رأس هرم فرهنگی در حوزه‌های مختلف کشور بوده و باید به حوزه‌های مردمی توجه کرد.

محمدی مشکلات مؤسسات را به دو حوزه کلان وعملیاتی تقسیم‌بندی کرد و گفت: در حوزه کلان دچار چند آسیب هستیم؛ یکی از مشکلاتی که همه در جریان هستند و بیشترین دود این آتش به چشم مردم می‌رود تشتت  در سیاست‌گذاری‌ها و دوگانگی و چندگانگی تولیت‌ها و عدم هماهنگی است که به عنوان مثال دستگاه‌های مختلف مانند سازمان تبلیغات، وزارت ارشاد، نیروی انتظامی، شهرداری طبق مصوبات خودشان مجوز صادر می‌کند و این مفهومی ندارد و مانند این است که در کشوری، 5 نهاد گواهی‌نامه رانندگی می‌دهند و این ناهنجاری است، البته دادن مجوز یکی از این موضوعات است که باید مورد توجه قرار گیرد و به سمت یک همگرایی پیش رویم.

وی تصریح کرد: با تأسیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی و فعالیت شورا تا حدی این اتفاق افتاد و در ادامه با تشکیل هیئت رسیدگی به امور مؤسسات که متشکل از 7 دستگاه متولی این کار متشکل از 9 نفر تشکیل شد که قرار است در حوزه سیاست‌گذاری در آن شورا و در حوزه اجرا و رسیدگی هم هیئت باشد که این یک نوید همگرایی است، منتها ما هنوز به آن مرحله نرسیده‌ایم و مشکل دیگری که در حوزه کلان با آن درگیر هستیم نگاه ابزاری به مؤسسات هست که در صورت نیاز نهادها توجه به این مؤسسات صورت می گیرد که این بسیار قابل توجه است و نگاه ابزاری صرف داشتن به مؤسسات یک مشکل اساسی است.

محمدی خاطرنشان کرد: در حوزه کلان، عدم اطمینان و اعتماد به این ظرفیت از مشکلات دیگر است که بارها دیده‌ایم که مسئولان دولتی به مؤسسات مردمی گفته‌اند که به بلوغ نرسیده‌اند و نمی‌توان کار را به آنان سپرد و خیلی از این ظرفیت مردمی شناختی ندارند و اعتماد و اطمینان به این حوزه وجود ندارد درحالیکه و ظرفیت مردمی حوزه قرآن، ظرفیت بی‌بدیلی است که هیچ ظرفیت فرهنگی در کشور نمی‌تواند با این ظرفیت مقایسه شود. در حوزه آموزش مستقیم، 6 هزار مؤسسه وجود دارد که در صورت کنار گذاشتن موسسات غیرفعال، تعداد آن ها به 3 هزار موسسه می‌رسد. بزرگ‌ترین ظرفیت تشکیلاتی فرهنگی در کشور مؤسسات قرآنی مردم نهاد هستند که نیرو و ظرفیت بسیار بالایی دارند؛ بنابراین ما معتقد هستیم که باید سیاست‌گذاری‌ها تدوین شود و نظارت باشد ولی اجرا به  حوزه مردمی  واگذار شود، به حوزه مردمی اطمینان شود و به‌عنوان بازوی اجرایی سیاست‌های نظام  موسسات را قبول کنند. آیا مسئولان ظرفیت‌های مؤسسات مردم‌نهاد را دیده‌اند؟

وی افزود: در حوزه عملیاتی مشکلات عدیده ای وجود دارد از جمله بیمه است که وقتی در روستا و مناطق محروم دقت می‌کنیم، نیروها بیمه نیستند و فعالیت بالایی دارند  و در واقع  بستر ادرای و قانونی کشور برای فعالیت‌های این مؤسسات اصلاً هماهنگ نیست و متاسفانه  بعضا به مؤسسات مردم نهاد به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی  نگاه می‌شود و یک مؤسسه‌ای که جهاد گونه دارد کار فرهنگی می‌کند، قوانین یک کارگاه  اقتصادی  بر آن حاکم  است.

 محمدی با اشاره به حمایت‌های دولت از مؤسسات قرآنی افزود: حمایت زیرساختی از مؤسسات قرآنی باید صورت گیرد، خوشبختانه فعالیت‌های خوبی در مجلس در حوزه های مختلف وضع شده است، ولی مشکل بیمه همچنان پابرجاست و تهیه مکان از دیگر مشکلاتی است که باید نظام برای استقرار آن فکری کند و باید گفت قبل از حمایت‌ها، باید زیرساخت‌ها تسهیل شود.

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآنی تصریح کرد: اعتقادمان این است که حوزه مردمی یک راندمان بسیار بالایی دارد و حوزه مردمی به‌دلیل ماهیتش می‌تواند یک حوزه چابک و منعطفی باشد  و قابلیت های متنوعی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در بحث سیاستگذاری در حوزه مؤسسات مشکل کجاست؟ بحث نبود یک سیستم آمایش اطلاعات قرآنی یک مشکل جدی است که اصلاً اطلاعات دقیق و با شرح جزییات نداریم. اولین قدم سیاستگذاری، وضعیت‌سنجی کنونی است که برای این مسئله مرجعی  برای اخذ آمار و اطلاعات و برای ارجاع وجود ندارد و رصدخانه دائمی برای فعالیت‌های قرآنی در کشور وجود ندارد که خوراک اطلاعاتی  همه سیاست گذاری ها ما را تأمین کند.

 

محمدی در پایان اظهار کرد: باید به حوزه مؤسسات قرآنی اعتماد شود و کار به این حوزه سپرده شود که قطعاً راندمان بالایی خواهد داشت که و نگاه‌ها تغیر کند و زیرساخت فعالیت‌های مؤسسات تسهیل شود و حمایت شود که امیدواریم این مشکل به زودی صورت گیرد.

 
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1394/08/26 17:55
0
0
اگر به فکر جوانان واینده این مملکت هستید موسسات رادریابید
کاربر مهمان
1394/08/16 22:18
0
3
سلام موسسات چون بصورت خودجوش ومردمی اداره میشن باید حتماحمایت شوند موسسات قرانی بازوان توانمند نظام هستند
کاربر مهمان
1394/08/15 12:18
0
4
سلام خیلی ممنونیم از اینکه به فکر موسسات فعال هستین
کاربر مهمان
1394/08/13 19:15
0
4
باسلام ودعای خیر برای همه شما خادمین مخلص قران وعترت-به راستی مشکل ما مشکل زیرساختهاست خداگواهه ماهیانه 600 هزارتومن با ودیعه دومیلیونی داریم پرداخت میکنیم موسسه ای بزرگ ودر خور شان دروسط شهر اجاره کردیم و ماروزی 6 کلاس قرانی اثر گذار داریم درحالیکه جنوب کرمان هستیم وشاید خود مرکز پایتخت چنین برنامه های اثرگذاری نداشته باشن به هرحال انچه تابحال یاریمان کرده تمسک وتوسل به خود قران واهل بیت علیهماالسلام بوده است دعای خیرما همواره بدرقه راهتان ان شالله
کاربر مهمان
1394/08/13 15:30
0
5
باسلام و عرض خداقوت به خادم و سرباز قرآنی جنای آقای محمدی، موسسات از جمله موسسه من با صحبت های جنابعالی موافق هستیم و در جریان هستیم که به فکر موسسات هستید.خداخیرتان دهد. فقط اگر می شود این ها فقط گفتاری نباشد در عمل هم شاهد نتایج زحمات و حمایات شما عزیزان به موسسات باشیم. موسسه من یکی از موسساتی هست فعال ولی ه دلیل کمبود بعضی امکانات نمی تواند قدم های بزرگتری بردارد.حال از شما سروران خواهشمندیم به چنین موسساتی رسیدگی شود.من الله التوفیق
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: